Akupresura

 

 

Akupresura je masáž založené na tlaku prstů a má stejné účinky jako akupunktura. Dají se jí stimulovat akupresurní body, které se nacházejí hlavně na chodidlech a dlaních, ale i celé energetické dráhy, které jsou po celém těle. Díky tomu dojde k rychlejšímu a efektivnějšímu prokrvení tkání, a tím k uvolnění svalů, lepší pohyblivosti kloubů a prokrvení vnitřních orgánů. Akupunktura zvyšuje obranyschopnost, posiluje lidskou imunitu a tělo detoxikuje, čímž zlepšuje látkovou výměnu. Pomáhá při pohybových obtíží, alergických reakcích, psychosomatickém rozladění těla a mysli i při motorických funkčních poruchách. Je to neinvazivní metoda, která se dá využívat také doma bez dohledu specialisty (po správném zaškolení), protože neublíží, i když její aplikace či provedení nejsou úplně správné. Lékaři využívají akupresuru i jako diagnostický prvek. Akupresura slouží k mírnění jak akutních, tak i chronických potíží. Frekvence aplikace akupresury u akutních bolestí je 3x denně při silnějším tlaku, 3-5 opakovaných zmáčknutí při kratší době (několika sekund). U chronických bolestí je frekvence jednou za 2-3 dny při mírnějším tlaku, může být až 10 opakování při delší době (všech 10 zmáčknutí by se mělo vejít do 2 minut). Pokud je bolest při akutních problémech veliká, dá se frekvence aplikovat stejně jako u chronických obtíží, jen se dodržuje rytmus 3x denně. U dětí se vždy začíná s lehkým tlakem a krátkou dobou působení. Akupresura by se neměla aplikovat u těhotných žen, na jizvách, po čerstvých zlomeninách, při možnostech vnitřního krvácení nebo při rakovině.

 

http://mirazood.sweb.cz/udrzba/akupresura.jpg

 

Akupresura na bolest zubů


Akupresura - bod zmírňující bolest zubů je na hřbetní straně ruky mezi ukazovákem a palcem - na vrcholku svalového polštářku. Tiskněte palcem proti kosti 2 minuty. Nevhodné pro těhotné ženy. Akupresura na housera


Tři minuty, vždy s 15ti vteřinovou pauzou, stimulujte akupresurní bod, který najdete mezi vnějším kotníkem, patou a Achillovou šlachou. Akupresura na namožený lýtkový sval


Pokud jste to přehnali se sportem nebo jednostrannou námahou, tlačte palcem doprostřed lýtkového svalu přibližně po dobu třiceti sekund. Pak na stejnou dobu tlak povolte a opakujte postup znovu. Napětí ve svalu by mělo během několika minut povolit

 

http://mirazood.sweb.cz/udrzba/akupresurni%20body.jpg

Akupresura na svalové křeče


Najděte nejbolestivější místo ve svalu a dvě minuty je stlačujte - 10 sekund tlačte a 10 povolte. Akupresura na zánět dutin


Na 15 sekund zmáčkněte body nacházející se na spodní straně obočí, asi dva centimetry od kořene nosu nebo uprostřed na spodní straně lícních kostí. Opakujte 4x. 
Akupresura na zvonění v uších


Tiskněte nejprve po dobu 7 sekund vaším ukazováčkem prohlubeň nad horním rtem, přímo pod nosem. Potom následuje středně silný tlak na konec kořene nosu vedle obočí, rovněž po dobu 7 sekund. Opakujte několikrát denně.
Akupresura proti bolesti hlavy


Zmáčknout tři body na obou spáncích a mezi obočím co nejsilněji.
Akupresura proti kašli


Požádejte partnera, aby vám jemně masíroval akupresurní body, které leží na zádech vpravo od páteře ve výšce třetího hrudního obratle. 
Akupresura proti zvracení


Na 30 vteřin zmáčkněte bod nacházející se 3 cm nad kořenem nosu. 
Akupresura při mestruačních bolestech


Mačkat bod uprostřed dlaně. Třeba vyzkoušet obě ruce - na jedné to bolí - tam třeba

 

 

Akupresura ruky

 

Akupresura je speciální léčebná metoda pocházející ze starověké Číny. Spočívá v napichování nebo stlačování různých bodů na těle, díky čemuž dochází k zmírnění různých bolestí nebo přímo k léčbě nějakého zdravotního problému. Použití jehel bychom měli raději nechat odborníkům, ale efekty stisknutí nějakého bodu můžeme snadno vyzkoušet i sami doma. Začít můžeme s akupresurou ruky.

 

Proti migréně a nespavosti

Podle odborníků na akupresuru jsou s naší hlavou spojeny špičky prstů. Jejich mačkání a masírování by mělo během relativně krátkého času odstranit nebo výrazně zmírnit bolesti hlavy. Pomáhá také při zánětech dutin. Pravidelné masírování konečků prstů snižuje četnost záchvatů migrény a navíc může pomoci i při potížích s nespavostí.

Pro lepší zrak i proti nachlazení

S ucpanými dutinami pomůže akupresura konečků prstů. Ale pokud máme rýmu nebo problémy s nachlazením, lepší bude, když si promačkáme a promasírujeme prostor mezi prsty. Tato masáž může zlepšit prokrvení kůže v obličeji, odstranit otoky pod očima a také může být krátkodobým řešením při ranní únavě a nedostatku energie, které způsobila nevyspalost.

Při potížích s dýchacími cestami

Při zánětu průdušek nebo mírnějších zápalech plic východní léčitelé zabývající se akupresurou velmi často doporučují promačkávat prostor těsně pod všemi prsty. Masírovat bychom měli silněji, protože kůže je v těchto místech pevnější a slabě stisky by nemusely mít dostatečný účinek. Kromě snížení potíží spojených s nemocí by se nám pak mělo i lépe dýchat. Toto místo má navíc pozitivní vliv na naši psýché. Pravidelné masírování pomáhá zmírnit různé potíže neurotického charakteru. Odborníci je nejčastěji poradí jako doplňkovou léčbu při úzkostných stavech.

Na ledviny a problémy s trávením

Pokud projedeme prsty prostředníček a pak budeme pokračovat vodorovně dolů a následně budeme tlačit na čáru, která vede středem dlaně, můžeme si díky tomu ulevit při potížích s ledvinami a močovými cestami. Promačkáváním této linie můžeme zlepšit trávení a částečně odstranit nadýmání, zácpu a bolesti břicha způsobené špatnou nebo příliš těžkou stravou.

Na záda a hormony

Palec a místo těsně pod palcem má nejsilnější vliv na hormonální systém, páteř a svalstvo kolem páteře. Pravidelné masáže palce pomáhají udržet v organismu hormonální rovnováhu nebo zmírnit ostřejší výkyvy. Pokud máme potíže s bolestí zad, která má své původy v páteři, pomoci může akupresura při které věnujeme více pozornosti dolnímu konci palce a místům těsně pod ním.

Jak postupovat při akupresuře

Na konec ještě stojí za to zmínit, jak bychom měli provádět akupresuru, aby se nám podařilo dosáhnout co nejlepších výsledků. Použití krému nebo gelu není nutné, ale někdy účinné látky obsažené v těchto přípravcích dokážou účinky masáže ještě zvýšit. Před akupresurou se hluboce nadechneme, zvedneme ramena a pak vydechneme a ramena necháme poklesnout. To zopakujeme třikrát. Masírovanou ruku je lepší o něco opřít. Akupresuru provedeme na obou dlaních. Nakonec obě ruce protřepeme a uvolníme.

 

 

Trik s kolíčkem na prádlo dokáže zmírnit bolest v různých částech těla

 

Většina lidí pravděpodobně nechodí kvůli každé malé bolesti, kterou někde v těle pocítí. Obvykle si říkáme, že to nějak přejde samo. Někdy ale není bolest právě příjemná a potřebovali bychom se jí zbavit. Můžeme však udělat víc, než jen spolknout růžovou tabletku ibalginu. Pro odstranění bolesti nám postačí prostý prádelní kolíček.

Akupresurní body

Základem této metody je princip reflexní terapie, akupunktury či akupresury. Experti na tyto obory velmi dobře vědí, že ušní boltec je nervově propojený s celým tělem. Proto vhodně vyvinutý tlak na určité body dokáže ovlivnit bolest nebo pocit nepohodlí v různých částech těla. Boltec lze po celé jeho délce rozdělit na šest tlakových bodů propojených s několika místy na těle.

Tlakový bod 1 – vrchní část boltce

Nejvrchnější bod ucha je propojen se zády a rameny. Pokud pociťujete napětí či bolest svalů v této oblasti, připněte kolíček právě tam zhruba na jednu minutu. Bolest se téměř okamžitě o něco zmírní. Postup můžete opakovat několikrát denně.

 

Tlakový bod 2 – špička boltce

V tomto místě se některým lidem boltec lehce zašpičatí – elfové z pána prstenů zde mají špičky nejvýraznější. To je místo, kde je druhý tlakový bod, který je spojený s vnitřními orgány. Samozřejmě, že pokud vás některý orgán trápí a velmi bolí, měli byste navštívit lékaře. Pokud zažíváte jen malé nepohodlí, nebo potřebujete přežít noc, upevněte kolíček právě na toto místo.

Tlakový bod 3 – nejširší místo boltce

Místo na uchu, které je nejdále od hlavy, se nachází zhruba půl centimetru pod špičkou boltce, koresponduje s bolestí a ztuhlostí kloubů. Tyto obtíže zmírníte kolíčkem připnutým právě v této oblasti, nebo jednoduše tak, že místo stisknete mezi prsty.

Tlakový bod 4 – nejužší místo boltce

Tam, kde se vnitřní chrupavka stáčí do oblouku proti zvukovodu, leží další tlakový bod propojený s oblastí nosních dutin a krku. Pokud jste nachlazení či trpíte zánětem nosních dutin, právě toto je místo, které vám může pomoci trochu ulevit od vašich potíží. Kolíček připnutý v tomto místě dokonce zmírňuje bolesti v krku.

Tlakový bod 5 – předěl boltce a lalůčku

Toto místo je propojeno s trávením. Tlak vyvinutý v tomto bodě pomáhá zmírnit zažívací obtíže a problémy se žaludkem. Pokud často trpíte trávicími potížemi, můžete tuto metodu použít i jako prevenci.

Tlakový bod 6 – Konec lalůčku

Nejnižší bod ucha je propojen se dvěma nejdůležitějšími oblastmi lidského těla: se srdcem a hlavou. Tlak na ušní lalůček pomáhá zlepšit zdraví srdce a zmírnit tlak a bolesti hlavy. Tato metoda je docela účinná pro zmírnění migrenózních bolestí.